مقاله ارزيابي کارآيي مخلوط بنتونيت و زئوليت در جذب آلاينده هاي فلزات سنگين براي استفاده در پوشش آب بند خاک چالها و سدهاي باطله

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله ارزيابي کارآيي مخلوط بنتونيت و زئوليت در جذب آلاينده هاي فلزات سنگين براي استفاده در پوشش آب بند خاک چالها و سدهاي باطله :


محل انتشار: اولین همایش زمین شمیی کاربردی ایران
تعداد صفحات:8
نویسنده(ها):
الهه کریم داد – دانشجوی کارشناسی ارشد, دانشگاه دامغان, دانشکده علوم زمین
محمدبشیر گنبدی – استادیار, زمین شناسی مهندسی, دانشگاه دامغان, دانشکده علوم زمین
ابراهیم رحیمی – استادیار, زمین شناسی مهندسی, دانشگاه دامغان, دانشکده علوم زمین

چکیده:
در دهه گذشته ورود آلاینده های با منشا انسانی مانند فلزات سنگین درون اکوسیستم, به مقدار زیادی افزایش یافته است.این پدیده به عنوان یک خطر جدی برای حیات اکوسیستم زمین به شمار میآید. فلزات سنگین در یک مقیاس وسیع, ازمنابع طبیعی و انسان ساخت مانند معدن کاری, استخراج, ذوب فلزات, باطری سازی, تولید سوخت های فسیلی, متالوژی,تولیدات شیمیایی و;. وارد محیط زیست می شوند. میزان ورود این فلزات سنگین به داخل محیط زیست, بسیار فراتر ازمیزانی است که به وسیله فرآیندهای طبیعی برداشت می شوند, بنابراین تجمع فلزات سنگین در محیط زیست قابلملاحظه است. از این رو سالهاست بشر به فکر ممانعت از ورود این آلاینده ها به اکوسیستم افتاده است. در این میاناستفاده از مواد طبیعی, جاذب این آلاینده ها به فراوانی مورد توجه قرار گرفته است. یکی از منابع آلاینده ی محیط زیست, خاک چال ها (Land Fills) می باشند. به همین دلیل استفاده از مواد طبیعی جاذب آلاینده های فلزات سنگین در محل خاک چالها مورد توجه قرار گرفته است. مواد طبیعی همچون بنتونیت و زئولیت, مواد مناسب یبرای استفاده در خاک چال می باشند. زیرا شیرابه خروجی از زباله بعد از آزاد شدن به دیواره خاک چال برخورد کرده و فلزات سنگین موجود در شیرابه توسط بنتونیت و زئولیت جذب می شود. در این تحقیق به بررسی بهترین ترکیب زئولیت و بنتونیت در جذب آلاینده های فلزی سنگین برای استفاده در خاک چالها می پردازیم.

لینک کمکی