مقاله ارزيابي مدل هاي شبيه سازي جهاني VIC و Noah و مدل شبيه سازي SWAT در برآورد مولفه هاي بيلان آب حوضه آبريز فرامرزي هيرمند

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله ارزيابي مدل هاي شبيه سازي جهاني VIC و Noah و مدل شبيه سازي SWAT در برآورد مولفه هاي بيلان آب حوضه آبريز فرامرزي هيرمند :


محل انتشار: پنجمین کنفرانس مدیریت منابع آب ایران
تعداد صفحات:17
نویسنده(ها):
محمدرضا حاجی حسینی – دانشجوی ارشد مهندسی منابع آب دانشگاه تربیت مدرس تهران
حمیدرضا حاجی حسینی – دانشجوی ارشد مهندسی منابع آب دانشگاه تربیت مدرس تهران
مرحوم علیرضا نجفی – رئیس گروه مطالعات و برنامه ریزی دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک, وزارت نیرو
سعید مرید – استاد گروه مهندسی منابع آب دانشگاه تربیت مدرس تهران

چکیده:
برآورد مولفه های بیلان آب در مقیاسهای مکانی بزرگ به دلیل عدم در اختیار بدون داده های مناسب, همواره با مشکلات فراوانی روبرو بوده است. این موضوع در حوضه آبریز هیرمند که با کمبود جدی آمار و اطلاعات مشاهداتی روبرو است از اهمیت ویژهای برخوردار میباشد, چرا که در سالهای اخیر شاهد کاهش جدی ورودی رودخانه هیرمند از سمت افغانستان به ایران بوده ایم. در این راستا, از گزینه های ممکن استفاده از اطلاعات و شبیه سازی های صورت گرفته در قالب سیستم جهانی تلفیق اطلاعات زمینی تحت عنوان GLDAS است. در این سیستم از مدل های سطح زمین (LSM) استفاده می شود که برای شبیه سازی فرآیندهای مربوط به تبادل آب و انرژی بین اتمسفر و خاک توسعه یافته است. در این تحقیق مولفه های بیلان آب بدست آمده از مدل های سطح زمین Noah و VIC برای بالا دست حوضه هیرمند استخراج گردید. به منظور ارزیابی آنها خروجی های مدل SWAT که در همان منطقه با استفاده از پایگاه داده های بارش و دما CRU شبیه سازی شده است, مورد استفاده قرار گرفت. این ارزیابیها برای دوره 1979 تا 2012 میلادی به انجام رسیده اند که نتایج قابل قبولی از مولفه های رواناب کل, تبخیر و تعرق, و رطوبت خاک را به همراه داشته است.

لینک کمکی