مقاله بررسي تاثير سرعت انجماد بر ريزساختار ي خواص مکانيکي جوش غير همجنس آلياژ مغناطيسي نرم (49Ni-Fe) به آلياژ مس- برليوم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي تاثير سرعت انجماد بر ريزساختار ي خواص مکانيکي جوش غير همجنس آلياژ مغناطيسي نرم (49Ni-Fe) به آلياژ مس- برليوم :

سال انتشار: 1394
محل انتشار: اولین کنفرانس سالانه ملی مهندسی مکانیک و راهکارهای صنعتی
تعداد صفحات:8
نویسنده(ها):
حسن محمدزاده جمالیان – باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان, واحد تبریز, دانشگاه آزاد اسلامی, تبریز, ایران
بهنام رفیعیان – باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان, واحد تبریز, دانشگاه آزاد اسلامی, تبریز, ایران
حسین لطفی – باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان, واحد تبریز, دانشگاه آزاد اسلامی, تبریز, ایران
مهران تمجیدی اسکندر – باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان, واحد تبریز, دانشگاه آزاد اسلامی, تبریز, ایران

چکیده:
آلیاژ مغناطیسی نرم (49Ni-Fe) دارای ساختار آستنیتی و حساس به ترک های گرم است و آلیاژ مس- بریلیم دارای مقادیر زیادی سرب است که در جریان جوشکاری می تواند باعث ترک گرم در جوش شود. یکی از روش های کاهش میزان ترک گرم, جوشکاری با سرعت انجماد بالا می باشد. در این پژوهش از دستگاه لیزر 49Ni-Fe ضربانی با حداکثر انرژی ضربان 6 ژول, برای برقراری اتصال سربه سر استفاده شده است. از روش های متالوگرافی, آنالیز SEM, آنالیز پراش پرتو X و میکروسختی سنجی برای مشاهده و بررسی نتایج استفاده شد. برای رسیدن به سرعت انجماد بالا, از بسامد ضربان 0/2 هرتز و سرعت 0/05 میلیمتر بر ثانیه استفاده شد. برای رفع عیوب ترک های گرم و تخلخل در جوش از پهنای زمانی ضربان 1/7 میلی ثانیه استفاده شد. ولتاژ و قطر پرتو در ناحیه ی تمرکز بهینه به ترتیب 380 ولت و 0/55 ملیمتر به دست آمد. در سرعت کم انجماد ساختار دندریتی درشت, در سرعت انجماد متوسط ساختار سلولی و دندریتی ستونی ریز و درسرعت انجماد بالا ساختار کلونی های سلولی از مس در زمینه ی آهن- نیکلی بدست آمد.

لینک کمکی