مقاله تاريخ اداري در ايران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تاريخ اداري در ايران :

تاریخ اداری قبل از اسلام ایران
در بررسی سازمان های اداری پیش ازاسلام ایران, توجه به دو نکته ی زیرین لازم به نظر می رسد :
- آگاهی های ما از گذشته های تاریخی دور ایران بسیار اندک بوده و مبتنی است بر بررسی - های دو قرن نزدیک دانشمندان اروپایی و شرق شناسانی مانند ( سیلوستر دوساسی ) پایه گذار مطالعه های شرق شناسی فرانسه (1793) و برنوف , کاشف مبانی علمی ( 1830 ) .
- در ایران باستان مانند دیگر کشورهای جهان , مردم زندگی ابتدائی داشته و پای بند اصول اخلاقی جامعه بوده و در نتیجه سازمان های اداری ساده و رئیسان قبیله ها , مرجع داوری و حل اختلاف بوده اند که در این صورت , مهمترین کار دولت جمع - آ وری مالیات ها به ساده ترین شکل خود بوده است .
1-1- دوره هخامنشیان
بررسی تاریخ تحول اداری ایران را با ورود آریان ها به فلات ایران شروع می کنیم و از مطالعه ی زندگی و سرگذشت بومیان این سرزمین صرف نظر می نمائیم .
آریان ها یا آریائی ها که شاخه ای ازمردمان هند و اروپائی بودند و درآسیای میانه زندگی می کردند , در حدود دو هزار سال پیش از میلاد مسیح , از گروه اصلی خود , جدا شده و به سوی سرزمین ایران حرکت کردند و در این جا زندگی نوینی را آغاز نمودند .
سازمان اجتماعی آریان ها , از روحانیون جنگ آوران و برزگران ترکیب یافته و اداره ی خانوارها , بر قدرت پدر یا بزرگتر خانواده مبتنی بود . سلسله مراتب سازمان اجتماعی بدین ترتیب بود که از چند خانواده , تیره , از تعدادی تیره یا عشیره قبیله و از چند قبیله یک قوم به وجود می آمد , که در یک ایالت زندگی می کردند . رئیس هر ایالت شاه و پادشاه ایران , شاهنشاه خوانده می شد .

لینک کمکی