مقاله تاريخچه حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تاريخچه حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) :

حرم ابوالفضل(علیه السلام) در فاصله تقریبیسیصدمتری و در شمال حرم امام حسین(علیه السلام)قرار دارد; یعنی در همان جایی که آن حضرت به شهادت رسید و در آن به خاک سپرده شد و بر مرقد او بنایی ساختند. این بنا شامل یک صحن, بارگاه و گنبدی پوشیده از کاشی و دو گلدسته با سرگلدسته های طلاکاری شده است.
از دیرباز همه تغییرها و توسعه هایی که در حرم امام حسین(علیه السلام) پدید آمده, کمابیش حرم حضرت عباس(علیه السلام) را نیز در برگرفته و همه کسانی که به بنا و نوسازی حرم امام(علیه السلام)پرداخته, به بنا و نوسازی حرم آن حضر ت نیز توجه کرده اند, خواه در بنای صحن, خواه گنبد و بارگاه و خواه گلدسته ها. البته از جزئیات نخستین بنایی که بر مرقد آن حضرت ساخته شد, اطلاعات روشنی در دست نیست و آنچه در دست داریم اطلاعاتی مربوط به طرح و نقشه حرم‌, عناصر بنا, چگونگی معماری و تزیین ها در دوره قبل از قرن هفدهم میلادی است.
به هر روی, حرم حضرت عباس(علیه السلام) قطعهای از سرزمین مبارکی ا ست که خداوند به دیده عنایت در آن نگریسته و آن را کعبه دلها کرده است. حرم آن بزرگ, مجموعه ای است دارای4370 متر مربع مساحت که مرقد عباس(علیه السلام) را در میان دارد. گنبد خانه ای مستطیل شکل با ابعاد 110 در 120 متر و با چهار رواق در چهار طرف. محوطه ای روباز این گنبد خانه و رواق ها را در میان گرفته که آن را صحن گویند.

لینک کمکی