تحقيق پيشينه تاريخي خراسان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقيق پيشينه تاريخي خراسان :

پیشینه تاریخی خراسان
استان پهناور خراسان با ساختار گونه گون و کهن زمین شناسی , اقلیم متنوع و جاذب , موقعیت ویژه جغرافیایی , بی گمان از قدیمی ترین دوران حیات بشری , بستر فعالیتهای بشری , بستر فعالیتهای معیشتی , بازرگانی و نظامی عمده بوده است , به دلیل همین موقعیت خاص , کهن ترین , معروفترین و طو لانی ترین راه ارتباطی بین شرق و غرب یعنی (( جاده تاریخی ابریشم )) از طریق خراسان شرق را به غرب مرتبط می سازد
تنوع جغرافیایی سرزمین خراسان با وجود آب و هوای کویری و گرم در بخش جنوبی و معتدل کوهستانی در شمال استان و به طور پراکنده در مرکز , با ارتفاعات قابل توجهی نظیر بینالود , هزار مسجد , کپه داغ , قهستان و… زمینه ای مناسب برای استقرار بشر از قدیمی ترین ایام و جذب اقوام وطوایف متعدد در دورانهای مختلف بوده است ., سرزمینی که نواحی مختلف آن عرصه رویش انواع نباتات مناطق سردسیری و گرمسیری از قبیل گندم , برنج, بادام , سیب , انگور , پسته , خرما ,و… است .

مناطقی از آن استعداد پرورش انواع مختلف حیوانات اهلی و وحشی نظیر پلنگ , گرگ , شتر . اسب , آهو , گوسفند . بز و … داراست .
قدیمی ترین آثار حیات انسانی در ایران , شامل تعدادی ادوات و دست افزارهای سنگی . با قدمت تخمینی 800 هزار سال قبل , متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم , از بستر رودخانه کشف رود مشهد بدست آمده است . در حالی که قدیمی ترین مکانهای استقرار انسان , حداکثر با قدمت 100 هزار سال در نواحی دیگر ایران نظیر آذربایجان , لرستان و … شناسایی شده اند .

لینک کمکی