تحقيق قالي کرمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقيق قالي کرمان :

بخشی از فهرست تحقيق قالي کرمان

تاریخچه
سیر تحول و پیشینه تاریخی نقش قالی های کرمان
دسته بندی قالی کرمان
عصر بازگشت
دوره نخست یا عصر ترمه همزمان با زمان شالبافی
مشکلات
مشکلات فرش از نظر بافندگان
مشکلات فرش از نظر تولید کنندگان
مشکلات فرش از نظر صادر کنندگان
اهم مشکلات فرش دستباف کرمان بطور کلی
پیشنهادات در جهت رفع مشکلات
نتیجه گیری
واژهها
منابع و مآخذ

با بررسی طرحها و ویژگیهای قالی کرمان نتیجه می گیریم که قدمت قالیبافی در کرمان به بیش از هزار سال می رسند و از همان زمان نیز طراحان متخصص و زبده ای به کار تولید فرش با طرحهایی زیبا می پرداختند. همچنین قالیبافی در کرمان و سایر شهرها و روستاهای اطرافش رایج بوده بطوریکه راور بعنوان یکی از مناطق معروف قالیبافی شهرت پیدا کرد. اکثر نقوش کرمان ریشه در همان منطقه دارد و با نام طراح و ابداع کننده طرح و یا منطقه تولید فرش با آن طرح جدید نامگذاری شده است و در میان طرحهای مختلف سفارشات و پیشنهادات از جاهای دیگر در کرمان بافته می شده است که این نشان از کارایی و کیفیت بالای فرش کرمان و تبحر و چیره دستی طراحان و بافندگان آن زمان فرش کرمان دارد.

استان کرمان که در جنوب ایران واقع و در حاشیه کویر قرار گرفته است , از زمانهای گذشته از مراکز خیلی مهم فرشبافی محسوب می شده است . قبل از فرشبافی مردم کرمان به کار شالبافی می پرداختند و طرحهای قدیم فرش کرمان از طرحهای شال کرمان اقتباس شده بود . اما بتدریج در طرحهای فرش کرمان تنوع بوجود آمد و طراحان معروف همچون حسن خان , احمد خان , زمان خان و ... کارهای زیبایی بوجود آوردند که کرمان را از سایر مناطق بافت متمایز ساخت و کم کم طرحهای باب بازار خارج از کشور رایج شد و طرحهای گل فرنگ , گلدانی , ظل السطان , تصویری و ... بوجود آمد . این طرحها مورد پسند بازار خارج شد .
طراحان کرمان با الهام از طبیعت پیرامون خود , فرهنگ و اعتقادات خود , به خلق آثار زیبایی پرداختند .آنچه از بررسی نقوش در رابطه با گیاهان و طبیعت این منطقه بدست آمده است نشانگر این است که هنرمند و طراح با الهام از گل های موجود در دشت , تپه , و دره های اطراف کرمان , طرحهای خود را بوجود آوردند . این گل ها گاه بصورت خمیده , گاه ایستاده , زمانی در حرکت , زمانی در کنار هم جمع شده , و زمانی دیگر از هم جدا شده اند . طراح آنچه را که مجسم می کند ترسیم می نماید . هنرمند بافنده کرمانی بیش از هر چیز از مکتب تصوف و عرفان الهام گرفته است مثل بته جقه که از سرو گرفته شده و طرح گلدانی از زیباترین نقش هایی است که مورد توجه متخصصان ایران و جهان بوده اند . قالی نقش گلدانی مقبره شاه عباس دوم از نمونه های منحصر به فرد این دسته از قالیها است .
امروزه فرش دستباف کرمان بدلایل متعدد منجمله پایین بودن کیفیت , عدم استفاده از رنگهای طبیعی , عدم نوآوری در طرحهای متناسب با سلیقه بازار , عدم وجود مواد اولیه مرغوب , مهاجرت روستائیان به شهرها و نپرداختن به این حرفه , از دست دادن طراحان قدیمی و عدم توجه به طراحان فعلی این هنر و دلایل دیگر با مشکل روبرو شدهو بازار خود را از دست داده است . اما کشورهای دیگر مثل چین , هند , پاکستان و نپال توانسته اند با کپی برداری از همین طرحهای اصیل کرمان در بازار جهانی جای خود را باز کنند . همچنین عدم توجه به طرحهای قدیمی و سنتی که برخی از آنها دارای قدمت بالایی بیش از یک قرن می باشند , باعث رکود فرش دستباف در سالهای اخیر شده است .

لینک کمکی