تحقيق قرمزدانه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقيق قرمزدانه :

نام حشره کوچکی است بیضی شکل به اندازه عدس یا نخودشبیه به حشره ( کفش دوز) که نام علمی آن (تاکوس) می باشد , نوع ماده آن پرندارد اما نر این حشره بال دار است رنگش سرخ بوده و به مرور زمان سرخ تر می گردد قرمزدانه انواع گوناگون دارد که از جمله است ( کرم مرمیلو)قرمزدانه لهستانی ,سیاه, نقره ای, قرمزدانه هندی, قرمزدانه مکزیکی
نوعی قرمز دانه در بوته ای به نام (جیدار یا کاکتوس) تولید می شود قرمزدانه را پس از جمع آوری در دستگاه مخصوص به وسیله آب یا حرارت خفه می کنند و سپس در آفتاب یا کوره خشک می نمایند رنگهای معروف قرمزدانه که برای رنگ کردن پشم به کار می رود از آن تهیه می شود قرمزدانه در الکل, اتر, بنزین, آب که مقدار کمی اسید در آن ریخته باشند حل می شود قرمزدانه را درفارسی (کرم رنگرزان) نیز می نامند این حشره پس ازآماده شدن برای بهره برداری(70تا90) درصد(صمغ) و (2تا10) درصد ماده رنگی دارد.
قرمزدانه بهترین ماده رنگزای حیوانی است که به تنهایی,یا با ترکیب با رنگهای گیاهی , انواع سایه روشنهای رنگی را , به خصوص برای قالی بافی . از آن به دست می آورند(رنگ لاکی معروف در فرش ایران از این جمله است).
بشر از آغاز تاریخ با این حشره و موارد استفاه از آن آشنا بوده است و رنگ قرمزو خود واژه قرمز از این حشره گرفته شده است . عقیده براین است که در ایران بیش از دو هزارسال از این رنگ استفاده می کرده اند در کارگاههای سنتی ایران قرمزدانه را به دو نام شراب کش و نمک کش می شناسند در فرهنگ معین زیر مدخل (قرمز) چند نوع قرمزدانه آمده است :(قرمزدانه شراب کش : قرمز دانه ای که در شراب جوشیده کشته شده کشته شده باشد)و (قرمزدانه گچ کش : قرمزدانه ای است که به وسیله‌گردگچ کشته شده باشد)

لینک کمکی