مقاله منطقه حسن آباد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله منطقه حسن آباد :

منطقه حسن آباد تا سال 1370 جز روستا بوده و از همین سال به بعد به شهر تبدیل شده است
این منطقه دارای 900 سال قدمت می باشد و خانواده های اصیل و بزرگی چون احرامیان, هراتی, ناظمیان و مشیر الممالک در این منطقه صاحب آب و زمین بودند.
جمعیت حسن آباد در حدود 7000 نفر می باشد و 2430 خانوار در این منطقه ساکن می باشند .
100 خانوار اصیل یزدی در این منطقه ساکنند و بقیه به صورت مهاجر افغانی ,پاکستانی ,بنگلادتی و هم چنین از شهرهای ایران مثل زابل ,بلوچ ,کرمان ,سیرجان ,بیرجند ,؛کاشمر ,تبریز به این منطقه مهاجرت کردند .به عنوان مثال حدود 50 تا 80 خانوار زابلی در این منطقه ساکنند و بقیه به صورت مهاجر افغانی ,پاکستانی ,بنگلادشی و هم چنین از شهرهای ایران مثل زابل ,بلوچ ,کرمان ,سیرجان ,بیرجند ,کاشمر ,تبریز به این منطقه مهاجرت کردند .به عنوان مثال حدود 50 تا 80 خانوار زابلی در این منطقه ساکنند.
آب کشاورزی حسن آباد از منطقه غربال بیز مهریز تأمین می شود .
150 سال پیش مشیر الممالک , مالک اصلی حسن آباد از غربال بیز مهریز به صورت قنات به حسن آباد آب کشیده شد . آب غربال بیز مهریز 5 شاخه یا جوی دارد . یک شاخه آن به سادات مهریز
می رود و 4 شاخه دیگر آن به تساوی بین دهنو و حسن آباد تقسیم می شود . پس از مدتی مشیر قناتی را در منطقه امیر آباد ایجاد کرد و آب حسن آباد را از این طریق به امیر آباد انتقال داد ولی به خاطر پایین بودن قنات از سطح باغ ها و زمین های امیر آباد امکان آبیاری ایجاد نشد . در گذشته از قنات حسن آباد به تمام انبارهای یزد , آب وقف می شده است .
آبیاری در منطقه حسن آباد غرقابی صورت می گیرد .

لینک کمکی