تحقيق فرش ترکيه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقيق فرش ترکيه :

قبل از وجود ترکیه در آناتولی, روم شرقی فرش های نرم با بافت مسطح و دارای نقش گل دار را می بافته اند, البته آن تکنیک خیلی دقیقی که آنها استفاده می کرده اند یک معما باقی ماند. این سوال که آیا قالیچه ها سفت بوده اند و یا اینکه صرفا نرم بوده اند مربوط به گره ها و برش بافته ها است.
ترکیه یکی از مناطقی است که در هنر قالی بافی دارای پیشینه است. ترکیه با ایران و قفقاز که از نظر هنر قالی بافی در جهان جایگاه ویژه ای دارند, همسایه است. پس مشاهده تاثیر قالی بافی ایران و نقوش متنوع قفقاز در فرش ترکیه طبیعی است.
در حدود هفت قرن قبل بود که اروپائیان علاقه خود را نسبت به فرش های شرقی ابراز کردند. ترکیه اولین کشور پاسخگو به سلیقه اروپائیان برای این پوشش دهنده ی نرم و باشکوه و جلال بوده درقرن شانزدهم و زمانی که قالیچه های ایرانی به طور عمده برای همه نا شناخته بودند, فرشهای ترکیه ای, در بین خانه های اشراف زادگان, اثاثیه ای نو ظهور بوده مجموعه شناخته شده یkinghenry v و پسرش که مالک جین هایی از فرش های ترکیه ای هستند در برگیرنده همین مسئله است. این فرشها دارای منگوله هایی با جذابیت کم نظیر, با ظرافت و طراحی کمتر و دقت رنگ کمتری نسبت به نوع ایرانی هستند و اغلب آنها دارای طراحی مبهم و معما گونه هستند, که گفته می شده است آنها از یک سیستم باستانی سمبلیک استفاده می کرده اند.
با توجه به ادبیات روم شرقی, یونان و آمریکایی ها, در آسیای صغیر حتی قبل از ظهور مسیح فرش بافته می شده است. اگر چه قدیمی ترین نوع شناخته ی شده آن به هفتصد سال قبل بر می گردد, که در آن زمان منطقه تحت تصرف ترکها بوده است.
فرش ترکیه از گذشته تا به امروز گرایش انکار نا پذیری به نقوش هندسی دارد. شاید یکی از این دلایل نفوذ طرح های اقوام بیابان گردی باشد که این منطقه را مورد تهاجم قرار داده اند. و به اعتقاد برخی نیز شاید این امر متاثر از اعتقادات و مذهب ترکان باشد. چرا که اغلب ترک ها سنی مذهب هستند و بر اساس اعتقادات مذهبی خود مجاز به به نمایش تصویر انسان و حیوانات و سایر اشکال طبیعی و زنده در فرش نبوده اند. اما ایرانیان در این امر محدودیتی نداشتند و به همین دلیل برخی از فرش های نفیس بافته شده در آسیای صغیر, در اثر مراودات و سکونت گاههای میان ایرانیان و ترکان و برگرفته از هنر ایرانی است و طرح های گردان و ملهم از طبیعت, از نشانه های آن می باشد

لینک کمکی